Категорії
Статті
Метаболізм та генетика
У сучасному світі ми часто чуємо такі слова, як метаболізм та генетика. Давайте розберемося, що це за поняття і як вони пов'язані. У статті ви знайдете відповіді на питання: чому одні люди схуднуть без особливих зусиль, а іншим це важко дається навіть при зайнятті спортом та обмеженні себе в їжі.
Метаболізм - це обмінні процеси, які відбуваються в нашому тілі. Ці процеси дозволяють нашому організму існувати, рости і розвиватися. Система метаболізму працює так:
- катаболізм - коли складні сполуки розкладаються на прості, а старі клітини вмирають;
- анаболізм - організм з простих речовин створює більш складні, будує нові клітини та тканини.
У кожної людини при народженні є набір генів від батьків. Звісно, генетика сильно впливає на нашу фігуру, спортивні показники, потенціал, але не слід переоцінювати ці дані - у будь-якій ситуації можна знайти можливість змінити свій зовнішній вигляд, досягти бажаних результатів. Як кажуть, все в наших руках. Давайте дізнаємося, що на цей рахунок говорять вчені. Різні дослідження показали:
- 42% підшкірного жиру та 56% внутрішньовисцерального жиру визначаються саме генетикою, а також генетично визначено, де саме наш організм буде накопичувати запаси жиру;
- швидкість метаболізму, а також витрачена енергія на фізичну активність, на 40% залежать від генетики;
- індекс маси тіла також успадковується генетично на цілих 70%;
- генетичні дослідження показали, що генетика безпосередньо впливає на споживання калорій.
Виявилося, що на зайву вагу впливає не лише харчова поведінка і рівень стресу. Багато людей генетично схильні до переїдання та накопичення непотрібних жирових відкладень. Якщо провести експеримент і годувати різних людей однаково, надавати їм однакове фізичне навантаження, результати будуть абсолютно різними - одні зможуть похвалитися стрункою фігурою і скинутими кілограмами, інші скинуть мало, але емоційно будуть пригнічені. Всі люди дуже різні, і наш організм кардинально по-різному реагує на однакові плани харчування з однаковим набором калорій. Але це зовсім не означає, що ми повинні змиритися з зайвими кілограмами і нічого не робити, списуючи все на генетику. Звісно, те, де саме ми накопичуємо жир, в яких місцях і з якою швидкістю визначено генами, як і наш колір шкіри, зріст і інтелект. Але ось яка цікава річ - цей метаболізм неймовірно пластичний, варто всього лише розібратися, в якому місці він дає "збій", і можна відновити всю систему.
Якщо людина взагалі веде нормальний, здоровий спосіб життя, не страждає різкими змінами в наборі або втраті ваги, а раптом почала раптово набирати вагу, варто звернути увагу на здоров'я - здати загальні розгорнуті аналізи, перевірити рівень цукру в крові, щитовидну залозу, вивчити гормональний фон. Якщо лікарі виявлять причину непотрібних жирових відкладень у порушенні здоров'я, все ж не треба відчаїватися - існують спеціальні препарати та дієти, що допомагають відновити здоров'я.
Людям же, у яких серйозних проблем зі здоров'ям не виявлено, а зайвий вага продовжує накопичуватися, передусім потрібно визнати, що вони переїдають, ведуть малорухомий спосіб життя, вживають занадто багато простих вуглеводів. Так би мовити, визначте "ворога" в обличчя. А далі починайте діяти:
1) СПОРТ - ніхто не каже, що ви зобов'язані зникати в спортзалі кожну вільну хвилину, гинути від виснажливих тренувань і вилазити з зали напівживими. Оберіть спорт за своєю симпатією, можливо, це будуть навіть танці чи велосипедні прогулянки. Не дивіться, як робить хтось інший, слухайте своє тіло. Поступово вам буде легше, і ви зможете перейти до більш серйозних етапів тренувань.
2) ХАРЧУВАННЯ - не обов'язково обирати популярну дієту, а взагалі справа не в дієтах! Будь-яка дієта завжди є обмеженням, а хто ж любить обмеження?) Просто обманюйте своє тіло - обмежуйте себе не в якихось продуктах, а в кількості споживаного. Хай харчування буде різноманітним, дозволяйте собі слабості та улюблені продукти, лише слідкуйте за кількістю калорій.
3) СОН - відпочинок повинен бути максимально повноцінним. Навчитесь відпочивати! Не перегружайте себе перед сном зайвою інформацією, негативними новинами та сміттям з інтернету. Розслабляйтеся, відпускайте пройдений день, спіть спокійно.
4) СТРЕС - полюбіть себе і ставтеся до свого тіла обережно. Не ругайте себе, не критикуйте. Навіть якщо ви пропустили тренування, з'їли щось не так, цілий день віддали лінощам, це не кінець світу! Гірше не те, що ви щось не зробили або зробили не так... гірше все те, що ваша критика і самокритика змушує ваш організм відчувати стрес, від якого опускаються руки і хочеться щось з'їсти... і так по колу!
І найголовніше - полюбіть себе! Усе у вас вийде тільки з любов'ю та затвердженням до себе!
Стаття належить Лорі, написана на основі матеріалів, взятих з Інтернету.